Şirketler cüzdan verilerini nasıl kullanır?
Şirketler cüzdan verilerini nasıl kullanır?
içinde

Şirketler cüzdan verilerini nasıl kullanır?

Bir cüzdandaki kartlar Resim telif hakkı Getty Images

Araştırma şirketi Cambridge Analytica’nın 50 milyon insanın verilerini veri gizliliğinin konusunu yanlış yönlendirdiği yönündeki iddialar dikkati çekiyor.

Çok büyük miktarda tüketici verisi var. – eğer elde edilirse – şirketler için değerli bir varlıktır.

Ve müşteri sadakat kartları, alışveriş yapanların indirimler ve fırsatlar ile ödüllendirilmesi, şirketlerin büyük ölçekte veri toplaması için kolay bir yoldur. < 1995 yılında Tesco Clubcard'ın piyasaya sürülmesinden sonra, pek çok mağaza takım elbise giydi.

Sainsbury’s, Waitrose, Co-op, Morrisons, İzlanda, Bot ve Marks ve Spencer, şu anda ödül programları sunan perakendeciler arasındadır. alışveriş yapanlara. _100512832_gettyimages-86087339.jpg Resim telif hakkı Getty Images

1. Pazarlama h2>

Şirketlerin, alışveriş yapanların alışkanlıklarını anlamak için sadakat kartı verilerini kullandığı iyi bilinir.

Bu yeni değil ve birçok müşteri bunun ödül kartının temel bir parçası olduğunu anlıyor. ilişki.

Bağlılık kartı verileri, perakendecilerin insanların davranışlarını anlamalarına yardımcı olur ve daha sonra reklamları hedefleyerek ve daha fazla satışı teşvik etmek için ürünleri organize ederek şekillendirir.

2.

Bir ‘profil’ oluşturma h2>

Perakendeciler, veri brokerleri olarak bilinen üçüncü taraf şirketlerin müşteri verilerini satın alarak ödül kartlarından topladıkları verileri zenginleştirebilirler.

Bu üçüncü taraf şirketler alışkanlıklar, örüntüler ve kişilik hakkında bilgi sahibi insanların “profillerini” oluşturmak için çeşitli kaynaklardan bilgi toplar.

Perakendeciler daha sonra sadakat kartı verilerini bu profillerle eşleştirebilir ve daha iyi bir alışveriş çeker. /

4. Diğer markalarla paylaşma h2>

Kişisel verileri işleyen tüm kuruluşlar veri koruma yasasına uymalı ve her şirketin bir veri gizliliği politikası olmalıdır.

“Bu, toplayabilecekleri verilerin ayrıntılarını içerir. Nasıl kullanılabileceği ve verilerin (ve kime ait olduğu gibi) satılabileceğini açıklıyor, “Birmingham Üniversitesi’nin Siber Güvenlik ve Gizlilik Merkezi’nden Dr. Garfield Benjamin açıkladı.

” Bu süreçte daha fazla şeffaflık ihtiyacının artması – hepimiz bunları anlayabilmek için şart ve koşullara uzun ve genellikle kafa karıştırıcı bir şekilde ‘katılıyorum’ seçeneğini tıklarız. ”

Mağazalar çoğu zaman sadakat şeması verilerini diğerlerine aktarmayacaktır. taraflar, müşterilerin bilgilerini aynı grup içindeki şirketlerle paylaşabilir, bu da küresel olabilir.

Bazı şirketler, bilgileri reklamlarını hedeflemek için kullanabilecekleri perakende ortaklarıyla da paylaşabilir.

Nektar, örneğin Argos ve E dahil olmak üzere en az 49 şirket ile veri paylaşabilir asyjet, tüketici grubuna göre Hangi?

Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Yönetmeliği’nin (GDPR) yürürlüğe girdiği Mayıs ayından itibaren veri koruma kanunu değişiyor – organizasyonların kişisel verilerimize bakma şeklini değiştiriyor.

Verilere erişim için rekabet eden şirketlerin şişkin doğasıyla birleşince, esasen insanların verilerinin topluca sömürülmesine neden oluyor, “gizlilik örgütü şunları söyledi.

Perakendecilerin ve üçüncü taraf şirketlerin” kaynakların çeşitliliği “profiller oluşturmak,” kendini kendinden daha iyi tanımak “istemek.

” Kim olduğun, motivasyonlarınızın, kim olmak istediğinizin resmi Bir şey satın almanızı ya da belli bir şekilde davranmanızı emrediyorsunuz. ”

Ancak Tüketici Veri Araştırmaları Merkezi’nde çalışan bir grup akademisyen olan Prof. Paul Longley sözde” büyük “dedi. Veriler “sosyal iyilik için kesinlikle” kullanılabilir “.

” Bireysel mahremiyetin işgali ve bu tür kaynaklar tarafından manipüle edilen insanlar hakkında çok şey duyuyoruz. Ancak yeni büyük veri kaynakları herkesin yararına kullanılabilir “dedi.

” Örneğin, örneğin, akıllı cep telefonu enerji verilerini, yoksulluk veya sadakat kartı verilerinin analizini yapmak için kullanabiliriz. Akıllı telefon verileri, mobil kullanıcıların ülke çapında nasıl olduğunu görmek için. “.

Sen Ne düşünüyorsun?

0 points
Upvote Downvote

Total votes: 0

Upvotes: 0

Upvotes percentage: 0.000000%

Downvotes: 0

Downvotes percentage: 0.000000%

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen + 14 =

Yeni veri yasaları şirketinizi iflas ettirebilir mi?

Yeni veri yasaları şirketinizi iflas ettirebilir mi?

Ofcom yerel TV kanallarını dağıtmak istiyor

Ofcom yerel TV kanallarını dağıtmak istiyor