Teknoloji

Yurtdışı internet alışverişlerine KDV geliyor

Yurtdışı internet alışverişlerine KDV geliyor
Yurtdışı internet alışverişlerine KDV geliyor

Döviz kurunun yükselmesi ile birlikte bildiğiniz gibi özellikle elektronik ve oyun fiyatlarında hatırı sayılır bir artış meydana geldi. Bazı oyuncular ya da teknoloji meraklıları da yurt dışından sipariş ile daha uygun fiyatlara ihtiyaçları olan ürünleri alabiliyor. Tabi 30$ üstü olan ürünlerde ya da gümrüğe takılan bazı ürünlerde vergilendirme söz konusu. Buna rağmen gelen haberlere bakacak olursak bu tarz alışverişlere bir de KDV geliyor.

eBay ve Booking sitelerine %18 KDV geliyor

Hürriyet gazetesinin haberine göre yurt dışından alışverişlere KDV getirilmesine karşı görüşülen yasa tasarısı önceki gün kabul edilerek torba tasarının içerisine eklendi. Bu düzenlemeye göre Türkiye’de iş yeri ve ikametgahı olmayan ve gerçek kişilere elektronik ortamda hizmet sunanların katma değer vergisi (KDV) ödemesi gerekecek. Yani gümrük vergisi ile ilişiği konusunda herhangi bir açıklama yapılmasa da Booking gibi internet siteleri dışında yurt dışı alışverişlerine de bu vergi yansıyacak gibi duruyor.

Yurtdışı internet alışverişlerine KDV eklenecek

Bu kanun düzenlemesi ile ilgili konuşan Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Mesela ben, cep telefonumdan bir program indiriyorum, bu program şu anda yüzde 18 KDV’ye tabi. Mevcut sistemde diyorum ki ben ‘Ey vatandaş! Git bunu sorumlu sıfatıyla beyan et.’ Kimse beyan ediyor mu? Etmiyor” dedi.

“Diyoruz ki şimdi, nihai tüketiciye doğru Türkiye’ye yönelik devamlılık arz edecek şekilde bir hizmet sunuyorsanız, bundan sonra vergi mükellefi olacaksınız. Ben bunu takip edeceğim. Bakın, bugün diğer alanda da biz gittik, mesela ismini vermeyeyim bir firmaya ‘Kardeşim, sen Türkiye’de kazanç elde ediyorsun. Resmen seni vergi mükellefi yaptık’ dedik. Ondan sonra geldiler ve ‘Tamam oturup konuşalım’ dediler.” açıklamalarına imza attı.

sizlere www.blogperest.com farkıyla sunulmuştur

Blog Yazarı

Yorum Yaz

Yorum Yazmak İçin Tıklayın

Sizde Bir Yorum Bırakın

%d blogcu bunu beğendi: